техники и уроци за картички, микс медия, арт журнали, съвети за блогър, безплатни печати, картинки, хартии, фото уроци, рециклиране, хоби инструменти.
Our social:
Translate
12 януари 2019 г.
Що е то негативно пространство в творчеството
За негативното пространство /negative space/ се каня да пиша отдавна, но все не ми достига смелост. Това е сериозно понятие от дизайна, независимо дали той е графичен, интериорен или уеб дизайн и аз едва ли мога да ви разкажа толкова добре за него, въпреки, че отдавна ме интересува.
Много добри примери може да видите тук, в творчеството на дизайнера (Tang Yau Hoong). Гледала съм негови работи с часове - винаги има скрита картинка и е любопитно как различните хора виждат едното или другото пространство първо.
Негативното пространство има значение във всички видове изкуства и разбирането му, овладяването му и работата с него е важна задача за да се постигне баланс в творбата.
Най-известната и най-често давана за пример картина е тази на Едгар Рубин /1915/:
Какво виждате на нея? Ако виждате ваза, значи виждате бялото като позитивно пространство, а черното е негативно. Ако виждате лицата, то значи виждате черното като позитивно пространство, а бялата част между тях като негативно. Доста шантаво и объркано звучи, но е важно да се разбере, че те двете са важни едновременно, не съществуват едно без друго. Едното подчертава другото и го кара да изпъкне. Повече примери може да видите тук.
Мога да ви споделя едно от хилядите кратки клипчета в нета, които демонстрират двете пространства.
Обобщение:
Негативно пространство е това около основния елемент.
Негативните пространства също имат форми
Негативното пространство е също толкова важно, колкото и основния обект, то огражда и показва къде свършва позитивното пространство и балансира композицията.
Тишината /липсата на звуци/ в музиката е негативното пространство в едно музикално произведение.
Умението да "виждаш" негативното пространство означава да се научиш да виждаш света по един по-различен и абстрактен начин.
Може, с практика всички ние да се научим да го виждаме. Просто трябва да опитваме.
А защо е толкова важно за правенето на една картичка? Защото това е инструментът, чрез който постигаме добра композиция.
Дали да оставим едната половина на картичката ни празна и да сложим всичко в другата половина? Да използваме изрязания елемент или "дупката", пространството останало от картона след като го изрежем? Каква големина да бъдат елементите?
Мога да изброявам още безкрайно много примери, но мисля, че схванахте идеята. Ако с тази публикация поне малко ви "замисля", то значи целта е постигната. А осъзнаете ли силата на "негатива", то пред вас се открива цял нов свят.
Има още много проявления на "позитивно-негативното" в картичкоправенето при използване на щанци и стенсили, печати. В микс медията и особено при Тим Холц използването на "другото" пространство е много честно срещано. Ще се постарая да ви дам примери в серия публикации ако ви е интересно. А до тогава - мигнете и погледнете как се е променил за секунди светът около вас.
Много интересна и обширна тема Кат, по която напоследък често и аз се замислям. На едно обучение, на което преди време присъствах се говореше, от колко голямо значение е с коя половина на моъзка (креативната или логическата) фиксираме първоначалният образ. А на хората които умеят да създават такива картини искрено се възхищавам! Поздрави и прегръдки!
1 comments:
Много интересна и обширна тема Кат, по която напоследък често и аз се замислям. На едно обучение, на което преди време присъствах се говореше, от колко голямо значение е с коя половина на моъзка (креативната или логическата) фиксираме първоначалният образ. А на хората които умеят да създават такива картини искрено се възхищавам!
Поздрави и прегръдки!
Публикуване на коментар